Latem zjedzą nas komary!

Tegoroczna wyjątkowo ciepła zima przyniosła więcej szkody niż pożytku. Co prawda z powodu stosunkowo wysokich temperatur uniknęliśmy grypy, to jednak late
m na własnej skórze odczujemy, że lepiej byłoby, gdyby silne mrozy trwały dłużej. Niemieccy specjaliści już ostrzegają, że mieszkańcy Europy będą za kilka miesięcy walczyć z plagami komarów i jadowitych pająków.

Latem zjedzą nas komary
Tego lata zarówno mieszkańcy Polski, jak i Niemiec będą musieli stawić czoła nieprzyjemnej pladze owadów. Wszystko to ma związek z nienaturalnie ciepłą zimą, która w Europie Środkowej, zwłaszcza u naszych zachodnich sąsiadów, okazała się najcieplejsza w trakcie 130-letniej historii obserwacji. „Ciepłe zimy sprzyjają komarom" – powiedział badacz Sven Klimpel z Senkenberga Research Institute. Z reguły, zimą jaja uciążliwych owadów są zagrożone z powodu zimna. Jednak globalne ocieplenie oraz zacierające się granice między porami roku są wyśmienite dla potomstwa komarów. „Z powodu ostatnich ciepłych dni już teraz możemy zauważyć pierwsze komary. Jednak owady jeszcze się nie wykluły; gorzej, jeśli wiosna również okaże się mokra, wtedy latem nie będziemy się mogli od nich opędzić" – alarmuje Klimpel.

Globalne ocieplenie sprzyja wędrówce niebezpiecznych gatunków
Nasi rodzimi „krwiopijcy" to jeszcze – wbrew pozorom – wcale nie największy problem. Stale wzrastające temperatury sprawią, że niebezpieczne gatunki komarów i pająków zaczynają wędrować z rejonów tropikalnych na północ, co może okazać się dla nas wręcz katastrofalne. W niemieckich krajach związkowych, zwłaszcza w Badenii-Wirtembergii, Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii zauważono Aedes albopictus – azjatyckiego szybko rozprzestrzeniającego się komara, którego ukąszenie u człowieka może zakończyć się chikungunyą, dengą, żółtą febrą, gorączką Zachodniego Nilu i japońskim zapaleniem mózgu.

W Polsce ich nie ma, ale mogą się pojawić
„Niebezpieczny gatunek azjatyckiego komara będzie się gwałtownie rozprzestrzeniał, w związku ze zmianami klimatu" – powiedział Klimpel. Choć w naszym kraju jeszcze go nie widziano, niewykluczone, że w tym roku – z powodu bardzo ciepłej zimy – może zagrozić także Polakom.

Galeria zdjęć