Odkomarzanie

Komar tygrysiOdkomarzanie to zabieg, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozbyć się komarów z naszego otoczenia na długi czas. To ważne, ponieważ te owady są uciążliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt domowych i hodowlanych.

Komary boleśnie kłują ludzi i zwierzęta, w tym ptactwo domowe. Atakują ptaki w pomieszczeniach i w otwartych przestrzeniach, pobierając z nich krew, która jest im potrzebna do rozrodu. Głodne samice mogą też „kąsać" w ciągu dnia. Z łatwością przekłuwają przez pióra, a ich ślina wywołuje u wrażliwych ptaków odczyny uczuleniowe i swędzący świąd. Lubią krew zwierząt domowych i często przebywają gromadnie w budynkach inwentarskich, na suficie nad zwierzętami. Odkomarzanie możemy przeprowadzić zarówno na otwartym powietrzu, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. W ten sposób możemy wyeliminować te insekty z naszego otoczenia na dobre (dobrze przeprowadzone odkomarzanie, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych po zabiegu, jest skuteczne nawet do kilku tygodni)

W Polsce stwierdzono 47 gatunków komarów. Na szczęście nasze komary nie przenoszą czynników wywołujących groźneodkomarzanie i likwidacja meszek w Warszawie choroby ludzi. Trzy polskie gatunki z rodzaju widliszek (Anopheles) są żywicielami ostatecznymi i przenosicielami zarodźców malarii (Plasmodium), czynnika etiologicznego zimnicy (malarii), jednak w Polsce nie stwierdza się zachorowań na malarię od ponad 50 lat. U naszych komarów pobierających krew od różnych ssaków mogą występować krętki Borrelia burgdorferi i mogą stanowić one czynnik wspomagający krążenie tych krętków wywołujących u ludzi boreliozę z Lyme. Komary za to mogą też rozprzestrzeniać ornitozy, wirusy neurotropowe z ptaków domowych i dziko żyjących na zwierzęta domowe i ludzi.

Komary i ich ukąszenia są zatem nie tylko bolesne, ale także i niebezpieczne. Dlatego właśnie odkomarzanie i zwalczanie tych owadów jest ważne i potrzebne.

Odkomarzanie nie jest zabiegiem prostym. Wymaga ono czasu i precyzji wykonania. W trakcie wykonywania odkomarzania ważne jest, aby nie ominąć żadnego miejsca gdzie przebywają komary. Drzewa, krzewy, trawy, budynki – wszystkie te obiekty muszą być dokładnie opryskane, aby odkomarzanie było skuteczne.

Na terenie miasta, w parkach, w ogrodach i w zabudowaniach gospodarczych odkomarzanie wykonuje się za pomocą produktów biobójczych przeznaczonych do tępienia komarów. Podawane są one zwykłymi opryskiwaczami lub za pomocą specjalistycznej aparatury gwarantującej opryskiwanie lub zamgławianie.

odkomarzanie w WarszawieW celu wykonania odkomarzania, zewnętrzne ściany budynków, do których owady nalatują z daleka, opryskuje się do wysokości 2 m oraz krzewy, trawę i inną roślinność w odległości przynajmniej 20-30 m od zabudowań. Zabieg należy przeprowadzić dokładnie, aby została opryskana strona dolna liści, gdyż na niej chętnie przysiadają i odpoczywają komary. Tworzy się w ten sposób insektycydową barierę, tzw. pas ochronny, który zachowuje skuteczność owadobójczą nawet przez 2-4 tygodnie w zależności od zastosowanego preparatu i warunków atmosferycznych panujących po zabiegu.

Metoda wykonania odkomarzania i użyte do tego środki chemiczne zależą od kilku czynników. Możemy przeprowadzić odkomarzanie w formie oprysku lub zamgławiania termicznego i na zimno. Wszystko zależy od terenu, jego wielkości, rodzaju roślinności itp.

Galeria zdjęć